Aby zabrac sie za budowe makiety nalezy zbadac warunki mieszkaniowe

Aby zabrać się za budowę makiety należy; zbadać warunki mieszkaniowe, czy posiadamy dość miejsca, gdzie będziemy montować makietę; ( na podłodze, na ścianie, podwieszaną na suficie, a może schowaną w meblach, lub też wykorzystanie półek na ścianie).
Najlepiej budować jednak makietę tradycyjną na sklejce o grubości do 20mm, proponuję tradycyjnie 6mm.
Przy projektowaniu stołu pod makietę pamiętajmy o dwóch zasadniczych sprawach; rozbudowa makiety i możliwość transportu jej - z mieszkania.
To ostatnie stwierdzenie jest po to, że jak nam się znudzi ślęczenie nad makietą i chcielibyśmy ją sprzedać,  wtedy jest problem z wyniesieniem z mieszkania, bo jest za duża i nie mieści się w drzwiach czy oknie.
Dobrą metodą jest budowa modułowa, z segmentów i łączenie wszystkiego w całość przy pomocy złączy.
Moduły zostały znormalizowane przez niektóre kluby zagranicznych modelarzy kolejowych i ich wymiary wynoszą 0.8x2.4m.
W Polsce kluby ustaliły wymiary w granicach 0.8-1.0 x 1.2-2.0 m.
Najkorzystniejszy wymiar to 1.0 x 1.5m.
Zabieramy się do roboty.
Sklejkę musimy ułożyć na ramie, którą możemy sami wykonać małym nakładem idąc do stolarza i kupując odpadki w postaci listew drewnianych i łącząc lub klejąc je w całość.
Można wykonać też stabilne nogi i przystawkę sterowniczą (pulpit sterowniczy).
Najlepsza szerokość makiety to 1.5m.
Następnie przygotowujemy plan miejsca pod torowisko, to znaczy musimy sobie wytyczyć wszystkie podjazdy, zjazdy, tunele, góry, wiadukty, mosty i inne elementy makiety, jakieś lasy, łąki, rzeki itd.-gdzie będzie dana rzecz montowana.
Gdy przygotujemy sobie te elementy, to zabieramy się do układania podłoża pod torowisko, które wykonujemy ze sklejki o grubości do 10mm lub z korka.
Tory przybijamy maleńkimi gwoździami o przekroju poprzecznym-okrągłym. Klejenie nie daje możliwości zmiany torowiska  Każdy znormalizowany tor ma w podkładach do3 otworów przewidzianych do montażu na makiecie z zastosowaniem gwoździ. W Krakowie jest jeden sklep, gdzie można zakupić takie gwoździe za
przysłowiowe tanie pieniądze, bo jeśli chcemy przepłacać to można kupić w sklepie firm przodujących w produkcji akcesorii-specjalizujących się także w sprzedaży części do budowy makiet. Sklep ten to sklep szewski mieszczący się na ul.Starowiślnej koło mostu. Do wbijania gwoździ potrzebny będzie również mały młoteczek-modelarski. Jak wszystko przygotujemy, zabieramy się do układania torowiska i tutaj będą nam potrzebne jakiekolwiek materiały pokazujące schematy połączeń torowych na makiecie. Można sobie oczywiście samemu zaprojektować torowisko według własnych pomysłów lub możliwości twórczych.
Najlepsze osiagniecia i najnowsze technologie przy produkcji makiet proponuja firmy, ktore specjalizuja sie w robieniu modulow w ksztalcie skrzynek czyli gotowych elementow nazywanych modulami FREMO skladajacych sie z roznych gotowych profili-kliknij na FREMO